FUT  Saç Ekimi

FUT Saç Ekimi

FUT  Saç Ekimi

FUT Saç Ekimi

Saç köklerinin enseden genişliği 1-1,5 cm, boyu 10-15 cm arasında değişen  bir şerit halinde alınarak mikroskop altında foliküler ünitelere ayrıştırılması işlemidir. Şerit alınan kısım özel cerrahi ipliklerle dikilerek kapatılır ve buradaki dikiş 15 gün sonra alınır. İyileşme süresince ve daha sonrasında bu bölge de ağrı olabilir.

Hastalar genellikle 15 gün süreyle üzerine yatamaz. Bu kapatmada ensede iki kulak arasında kalınlığı kişiye gören değişen iz kalır. Bu iz saç kısa kestirildiğinde görülebilir FUT yönteminde hazırlanan greftler 1'li, 2'li, 3'lü nadiren 4'lü ve 5'li saç kümecikleri içerirler. Bu gruplaşma zaten saçın doğal yapısında vardır ve kesinlikle bozulmamalıdır. Eğer greftler hep 4 lü-5 li saç kümeleri içerirse ve kümeler arası mesafe fazla olursa çim adam görünümü ortaya çıkar ve buda hastaları çok rahatsız eder. Eğer daha önce fut yöntemi yapılmışsa ve bu tür bir görüntü oluşmuşsa bir seans fue yöntemi yaparak bu durumu ortadan kaldırabiliriz.  Bu eski yöntem  Fue yönteminin  yapılamadığı durumlarda yapılır. Bazı hastalarda fue yöntemi ile greft alınamaz  bu hastaların saç kökleri ya çok derindedir yada deri içinde de kıvırcık saçları vardır bu gibi durum sözkonusu ise fut yöntemini yapmak daha uygun olur.  Fut yöntemi yapılıp ensede çok fazla izi olan hastalara skar revizyonu denen yöntemle izi daraltıp sonra bu iz üzerine fue yöntemi ile saç ekerek bu izin daha az görünür hale gelmesini sağlıyoruz.

FUT Saç Ekimi Yöntemi Avantajları

Saçlar gruplar halinde ekildiği için en doğal saç büyümesi sağlanmış olur. Ekilen alanda açılan kanallar daha küçük olduğu için daha sık saç ekimi sağlanır.
Mikroskobik ortamda ayrıştırılan saç kökleri, gereksiz dokulardan ayrıştırılır ve daha ince ve şekilli saç ekimi sağlanmış olur.
FUT tekniğinde açılan kanallar daha küçük olduğu için dokudaki elastik kollagen lifler korunmuş olur. Böylece ekim sonrası greft daha sağlıklı bir şekilde kanala yerleşir ve kaynaşır.
FUT yönteminde kanal açma sırasında etraftaki sağlam saç köklerine herhangi bir zarar verilmez. Böylece tam dökülmemiş saçlarda sıklaştırma yapmak daha kolay olur.