Saçın Birleşimi

Saçın %97'si protein ve %3'ü nemdir. KERATİN denen bu kuvvetli lifsi protein, saçların sertleşmesine yardımcı olmakla birlikte, bizim tırnaklarımız ve hayvanlarda pençe, tüy, boynuz, ve kürklerin yapısına da katılır.

Bunun anlamı nedir?

A-) Her saç son derece kuvvetli ve esnek bir liftir. Bununla birlikte, bu lif saçımıza yaptığımız her şeyle (yıkama, havlu ile kurulama, saç kurulama makinesi ile kurutma, sıcak perma, kimyasal olarak renk ve yapı değiştirme) kolayca tehlikeye giren karmaşık yapısı vardır.

B-) Saçlarınızda aranması gereken bir diğer özellik, onun gözenekliliği veya nemi emme ve tutma özelliğidir. Sağlıklı saç suda ağırlığının %50'si kadar sıvı emme yeteneğine sahiptir ve bir saç demeti normal çapının % 120'si kadar şişebilir. Normal saç, gözeneksizden az gözenekli, çok gözenekliye kadar değişen derecelerde gözeneklere sahiptir. Saç hasar gördüğünde koruyucu bölümden katmanlar kaybeder ve aşırı gözenekli hal alır. Dolayısıyla bu durum saçın yıprandığı ve dışarıdan bakıma ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.

Pardus Tasarım

hit counter joomla